Check Engine

Zapewne każdy spotkał się kiedyś ze świecącą się kontrolką silnika check engine w samochodzie. Niekoniecznie musiała nam się zapalić kontrolka check engine we własnym samochodzie, ale może w samochodzie kogoś znajomego… Kiedyś samochody nie były wyposażone w komputery pokładowe, nie wyświetlały więc żadnych błędów. Współczesne auta są przesycone elektroniką i każdy, nawet mało istotny, błąd w układzie elektronicznym może zostać wyświetlony na wyświetlaczu komputera pokładowego bądź też zakomunikowany poprzez zaświecenie się kontrolki check engine.

Kontrolka silnika check engine zapala się zawsze, kiedy komputer pokładowy samochodu otrzyma komunikat błędu, czyli błędnego działania któregoś z podzespołów silnika. Najczęściej są to błędy wywołane przez któryś z wielu czujników. Ale nawet zapalenie się kontrolki check engine nie zawsze pozwala określić, z błędem jakiego podzespołu mamy do czynienia.

Często zdarza się, że po wyświetleniu na desce rozdzielczej kontrolki check engine, silnik przechodzi samoczynnie w stan serwisowy, czyli taki, w którym komputer nie dopuszcza do przekroczenia pewnej liczby obrotów lub zmniejsza dynamikę silnika, by go nie siłować. Taki stan może się utrzymywać do czasu, aż błąd nie zostanie wykasowany z pamięci komputera -samodzielnie bądź też podczas wizyty w wyspecjalizowanym serwisie. Czasami zdarza się, że błąd sam się wykasuje po zgaszeniu i ponownym odpaleniu silnika.

 

Warto pamiętać, że przy zapaleniu się kontrolki silnika check engine najlepiej pojechać do serwisu w celu odczytania numeru błędu i zdefiniowania, co wywołało wyświetlenie się błędu. Taki zabieg przyczynia się do zmniejszenia liczby problemów, jakie mogą nas spotkać w przyszłości. Prawidłowe serwisowanie samochodu pozwala wydłużyć jego żywotność i niezawodność.